
Biblioteka Kórnicka ma swą główną siedzibę w Zamku w Kórniku,
położonym ok. 20 km na południowy wschód od Poznania.
Posiada także filię w Pałacu Działyńskich na Starym Rynku w Poznaniu.
Biblioteka działa od 1826 r. Jej założycielem był Tytus Działyński.
Dzieło ojca kontynuował syn Jan.
Ostatni właściciel, Władysław Zamoyski, wnuk Tytusa, w 1925 r. utworzył fundację „Zakłady Kórnickie”, przekazując cały majątek narodowi polskiemu.
Od 1953 r. biblioteka weszła w skład Polskiej Akademii Nauk.
Zbiory Biblioteki Kórnickiej liczą ok. 450 tysięcy obiektów, w tym 40 tys. starych druków i 15 tys. rękopisów.
Tematycznie dotyczą one głównie historii i literatury polskiej. Zawierają wiele unikatów i pozycji niezwykle cennych dla kultury polskiej.
W obu oddziałach – w Kórniku i w Poznaniu – mieszczą się czytelnie.
Dzięki wdrażaniu nowych technologii, w czym biblioteka ma spore doświadczenie, z coraz większej ilości naszych zbiorów można skorzystać
w internecie za pośrednictwem biblioteki cyfrowej, którą współtworzymy.
Swoim założycielom Biblioteka zawdzięcza spory dorobek w dziedzinie edytorstwa, szczególnie źródeł historycznych, co stało się naszą specjalnością. Także na polu nowoczesnych edycji komputerowych nasza instytucja wiodła od początku prym, słynąc m.in. szeroko jako wydawca Tek Dworzaczka.
Te i inne inicjatywy, w tym wydawanie własnego czasopisma o charakterze naukowym, składają się na obraz naszej działalności wydawniczej.
O specyfice tej szczególnej instytucji jaką bez wątpienia jest Biblioteka Kórnicka świadczy nie tylko szeroki przedział aktywności – od naukowej po edukacyjną ale też skupienie pod jednym szyldem zarówno wspaniałej biblioteki jak i pełnowartościowego muzeum. Całe zaś to bogactwo wystawia jak najlepsze świadectwo wielkości naszemu założycielowi i jego koncepcji.