Zakończono 5 etap remontu murów w przyziemiach Zamku w Kórniku

Co się działo w zamkowych piwnicach…..

W Zamku Kórnickim w roku 2023 zakończył się 5 etap prac związanych z renowacją przyziemi. Prace polegały na osuszaniu i odsalaniu ścian.

Skąd sole w zamku? Jest to skutek uboczny prac ratujących zamek w  latach 50-ych XX wieku. Dla ustabilizowania gruntu zastosowano wówczas tzw. elektropetryfikację, metodę zeskalania gruntu wg pomysłu prof. Cebertowicza.

Pierwszy zakres prac w przyziemiach wykonano w l. 2012-2013. Usunięto wówczas betonowe wylewki oraz warstwy zasolonej ziemi, wprowadzono ceglaną posadzkę ułożoną na podkładach z ubitych materiałów sypkich na podłożu gruntowym. Prace te przyczyniły się do poprawy stanu przyziemi.

Poziom zasolenia ścian był jednak jeszcze wysoki, dlatego w 2018 r. przygotowana została nowa ekspertyza i za konieczne uznano podjęcie działań, które pozwolą na bezpieczne wyprowadzenie soli z murów poprzez stosowanie okładów odsalających. Zadaniem okładów jest wyciąganie soli z murów, a kolejne etapy prac polegają na systematycznym usuwaniu zasolonych okładów i układaniu nowych. Wszystko wykonywane jest pod ścisłym nadzorem konserwatorskim.

Ten może mało spektakularny proces jest bardzo ważny dla ratowania ceglanych murów.

Zastosowana metoda odsalania murów wymaga systematycznej wymiany okładów. Proces może potrwać kilka lat, dlatego prace musiano rozłożyć na kilka etapów.

W 2023 r. wykonano 5 etap prac odsalających; wymieniono 540 m2 okładów położonych we wcześniejszych etapach.

Prace etapu 5 sfinansowane zostały z dotacji Powiatu Poznańskiego i Fundacji Zakłady Kórnickie. 

Serdecznie dziękujemy naszych darczyńcom!

Fotorelacja z etapu 5: