Wnętrze należy do najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w zamku kórnickim, głównie dzięki złoconym sztukateriom sufitu, marmurowemu kominkowi, rozbudowanym drewnianym portalom w stylu północnego renesansu z herbami rodzinnymi. Pokój ten zachował w większości autentyczne urządzenia z połowy XIX w. wykonane dla tego wnętrza (podobnie jak portale) przez miejscowych – poznańskich i kórnickich – stolarzy. Są to stojące po bokach wejścia dwie kanapy mahoniowe i dębowe fotele obite pstruchą (wełnianą tkaniną wyrabianą w okolicach Kórnika) oraz pośrodku okrągły stół obrotowy dekorowany mozaiką z sęków 16 gatunków drzew, wg. tradycji pochodzących z kórnickiego parku.

Z lewej strony wykusza stoi palisandrowa szafka holenderska z 2 poł. XVII w., a z prawej kabinet flamandzki z tego samego czasu.

W wykuszu stoi harfa pedałowa paryska z końca XVIII w., a przy oknie znajduje się fortepian wiedeński firmy Brodmana, niegdyś własność siostry Tytusa Działyńskiego, Klaudyny Potockiej, na którym według tradycji grywał w jej mieszkaniu drezdeńskim Fryderyk Chopin.

Wnętrze ozdabiają portrety rodzinne, m. in. dwa wizerunki Tytusa Działyńskiego: na lewo od wejścia z czasów powstania listopadowego oraz nad kominkiem późniejszy, w bogatej złoconej ramie, malowany przez znanego malarza Leona Kaplińskiego (1826-1873). Obok wiszą portrety ojca Tytusa, Ksawerego Działyńskiego (1756-1819) i stryja Ignacego (1754-1797) – dzieła znanych malarzy włoskich Jana Chrzściciela Lampiego (1751-1830) i Josefa Grassiego (1757-1838). Nad fortepianem znajduje się duży obraz przedstawiający Jana Działyńskiego w stroju polskim, z 1884 r., skopiowany z oryginału z 1864 r.

Ostatni właściciel zamku, Władysław Zamoyski, zwykł był nazywać ten pokój „pokojem skazańców”, gdyż prawie wszyscy portretowani członkowie rodziny byli skazani za udział w kolejnych powstaniach narodowych przeciw zaborcom.

Nad kanapami wiszą oprawione w dwie złocone ramy kopie miniatur Stanisława Samostrzelnika (ok. 1485-1541), przedstawiające członków znanej rodziny Szydłowieckich, wykonane według oryginałów do dziś przechowywanych w Bibliotece Kórnickiej.