Czwartek Literacki

Światy wyobrażone Atanazego Kirchera

Rozmawiają:  Aleksandra Arndt, Piotr Bering i Stanisław Rosiek

27 lutego, godz. 18.00, Sala Czerwona pałacu Działyńskich

 

Atanazy Kircher (1602-1680) – niemiecki jezuita, uczony; przez większą część życia związany z Rzymem. Spod jego pióra wyszło ponad 40 bogato ilustrowanych monografii naukowych po łacinie, z zakresu nauk zaliczanych dziś m.in. do biblistyki, sinologii, muzykologii, geologii czy astronomii. Niektóre z nich, z racji swej wielkiej nośności w wykształconych kręgach europejskich, tuż po wydaniu tłumaczono na języki nowożytne. Ze względu na spekulatywny charakter swoich wywodów oraz stawiane w nich licznie błędne tezy, po śmierci Kircher popadł w zapomnienie. Zainteresowanie nim pojawiło się dopiero w ostatnich latach. Stał się on tematem prac popularnonaukowych i bohaterem poczytnych powieści (np. Umberta Eca czy Daniela Kehlmanna); rysunek do jednej z ksiąg Kirchera umieszczono na okładce książki Olgi Tokarczuk, Prawiek i inne czasy.

 

Aleksandra Arndt – literaturoznawczyni i tłumaczka, doktor w Instytucie Filologii Klasycznej UAM. Zajmuje się poezją augustowską, w szczególności jej wątkami przyrodniczymi, oraz recepcją wybranych zagadnień cywilizacji grecko-rzymskiej w kulturze europejskiej.

Piotr Bering – profesor w Instytucie Filologii Klasycznej UAM; badacz kultury średniowiecznej, staropolskiej oraz historii dawnej książki.

Stanisław Rosiek – historyk literatury, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, znawca romantyzmu. Pisarz, założyciel i prezes wydawnictwa słowo/obraz terytoria. Popularyzator twórczości Kirchera.