Wstęp
Sesje
Mowy
Noty
Projekty
Traktaty
Nominacje
Tabele
Przypisy


Konferencya

Dnia 16 maja 1791 z Imć Panem Hrabią Goltzem, Konsylyarzem Tajnym Legacyi, sprawującym interesa Króla Imci Pruskiego, w przytomności JWW. JO. Chreptowicza Podkanclerzego Litewskiego, Rybińskiego Biskupa Kujawskiego, Potockiego Marszałka WW. Księstwa Lit. księcia Sapiehy Marszałka Konfederacyi Lit. Dzieduszyckiego Pisarza W.W.X.Lit. odprawiona w domu JW. Chreptowicza Podkanclerzego Litewskiego, czytana na Sesji Sejmowej dnia 26 sierpnia 1793 przy czytaniu w Stanach protokołu Konferencyi przez deputacyą z JP. Posłem pruskim odprawionych

Ta konferencya z Imć Panem Hrabią Goltzem Konsyliarzem Tajnym Legacyi, sprawującym interesa pruskie, złożona była na oświadczenie jego przez bilet JW. Podkanclerzemu Lit., iż ma rozkaz od Króla Imci pruskiego wystawić deputowanym do interesów cudzoziemskich, jakim uczuciem Król Imć pruski odebrał wiadomość o tak ważnej ustawie Konstytucyi rządowej na dniu 3 maja i że dla uskutecznienia tego rozkazu żąda złożenia konferencyi.

Na tej konferencyi przełożył Imć P. Hrabia de Goltz, że gdy Król Imć pruski tak ważną odebrał wiadomość, iż Stany Rzplitej ogłosiły Elektora Saskiego następcą ewentualnym Tronu polskiego, przy zapewnieniu następstwa sukcessorom jego płci męskiej, a w niedostatku onej, córce jego i przyszłemu mężowi, którego jej Elektor dobierze za zgodą zgromadzonych stanów, Monarcha ten dał rozkaz wyraźny sprawującemu interesa pruskie oświadczenia, iż stosownie do mocnego interesowania Króla Imci pruskiego w tym wszystkim, co dotyka uszczęśliwienie Rzpltej i utwierdzenie jej nowej Konstytucyi, którego interesowania dał dowody najoczewistsze, w okolicznościach wszelkich od niego zależących, uwielbia krok decydujący przez Stany Rzpltej uczynionym, uważając go jako nieskończenie zdolny do utwierdzenia jej szczęścia i to uwiadomienie stało mu się tym milsze, że połączony jest związkami przyjaźni z tym Księciem cnotliwym, przeznaczonym do upomyślnienia Polski, którego dom jest z pruskim w związkach dobrego sąsiedztwa i najszczęśliwszej jedności, że stąd Król Imć pruski jest przeświadczonym, że ten wybór Rzpltej ustali na zawsze dobrą harmonią i ścisłe porozumienie się, które dotąd zachodziły między nią i tym Monarchą. Że więc jest jego wolą, aby sprawujący interesa w Polszcze oświadczył w sposób jak najwyraźniejszy najszczersze Monarchy tego powinszowania Jego Królewskiej Mości, Marszałkom Konfederacji i wszystkim tym, którzy do tego wielkiego dzieła przyłożyli się. JP. Hrabia de Goltz dodał, iż Król Imść pruski pisał do Elektora saskiego z podobnym oświadczeniem z powodu tej ustawy Stanów Rzpltej. Zakończył tę konferencyą wyrażeniem osobistego ukontentowania swego z zlecenia danego sobie, które na tejże konferencyi uskutecznił i żądał, aby to oświadczenie Monarchy jego było doniesione Stanom Rzpltej; JW. Podkanclerzy litewski upraszając Imć Pana Hrabi de Goltz, aby wystawił Królowi Imci Pruskiemu najżywszą wdzięczność za tak poważne sentymenta jego dla Polski, upewnił, iż nieodwłócznie doniesie deputacya Stanom Rzpltej o tej uczynionej przez Imć Pana Hrabię de Goltz kommunikacyi.

podp: / Rybiński B.K. Chreptowicz

Podkan. W.X.Lit.

Kazimierz Xże Sapieha G. A.

Mar. Kon. W.X.Lit.

Antoni Dzieduszycki Pisarz

W.W.X.Lit.


Copyright 1998 by Biblioteka Kórnicka PAN and Centrum Elektronicznych Tekstów Humanistycznych