Zamek Kórnicki jest jednym z nielicznych obiektów w Polsce, który nie został zniszczony w czasie ostatniej wojny. Dzięki temu można oglądać oryginalne wyposażenie wnętrz. Na szczególną uwagę zasługuje stolarka – drewniane, intarsjowane podłogi oraz odrzwia, wykonane w poł. XIX wieku, a także sztukateria, zwłaszcza w Sali Mauretańskiej. Wśród mebli uwagę przykuwają XVIII-wieczne szafy gdańskie.

Pokoje zdobią liczne obrazy, w tym portrety właścicieli Zamku oraz postaci związanych z naszą historią. Jednym z najcenniejszych rysunków w zbiorach kórnickich jest Uchwalenie Konstytucji 3 Maja, dzieło francuskiego artysty działającego w Polsce, Jean Pierre Norblina (1745-1830). Posiadamy również malowane na pergaminie miniatury autorstwa Stanisława Samostrzelnika (XV/XVI w.) z dzieła Liber geneseos illustris familiae Schidloviciae.

Najstarszym obrazem jaki prezentujemy jest malowane na desce Zwiastowanie NP Marii, środkowa część tryptyku z 1529 r. ufundowanego przez przedstawionego na obrazie Łukasza Górkę, wojewodę poznańskiego i właściciela zamku. Obraz należy do najciekawszych, wczesnorenesansowych dzieł na terenie Wielkopolski

Wśród licznych pamiątek, można zobaczyć m.in. kirysy husarskie z szyszakami i karaceny z XVII w. lub początku XVIII w. Zwraca uwagę niezwykle rzadka pełna zbroja husarska z zachowanym skrzydłem oraz kopie husarskie z przełomu XVII i XVIII w., z których tylko kilka zachowało się w Polsce.

W Zamku Kórnickim można też zobaczyć niezwykłą kolekcję etnograficzną z obszaru Australii i Melanezji, a także Nowej Kaledonii, Nowej Zelandii i innych wysp Pacyfiku zebraną przez ostatniego właściciela Władysława Zamoyskiego w l. 1879-81.

Zamek posiada ciekawe Przyziemia; niestety obecnie ze względu na remont nie są udostępniane.

Z zabudowań poza zamkiem warto obejrzeć XVIII-wieczne oficyny „Australię”, „Klaudynówkę”, czy dawną stajnię (dziś są to budynki mieszkalne)  oraz Powozownię.

Zachęcamy też do odwiedzenia parku, spaceru nad jeziorem Kórnickim i obejrzenia innych atrakcji Kórnika.


 

Zwiedzanie Zamku Kórnickiego

Parter:

Parter:
1. Sień
2. Pokój Władysława Zamoyskiego
3. Pokój Generałowej
4. Salon
5. Salonik
6. Czarna Sala
7. Jadalnia
8. Buduarek
9. Pokój Marii Zamoyskiej
10. Zakątek myśliwski

Wirtualny spacer z Google (maj 2013 r.)

Pierwsze piętro:

Pierwsze piętro:
11. Sala Mauretańska
12. Skarbczyk pamiątek rodzinnych
13. Apartament gościnny
14. Hall pierwszego piętra