Fundacja Zakłady Kórnickie
PAN Biblioteka Kórnicka
Teatr Muzyczny w Poznaniu

Zapraszają

na kolejne spotkanie w ramach Krakowskiego Salonu Poezji,
które odbędzie się 13. kwietnia 2019 roku o godz. 17.00 w Zamku Kórnickim.

Gościem 48. odsłony Krakowskiego Salonu Poezji będzie wybitny aktor teatralny i filmowy, Wojciech Pszoniak. W programie znajdzie się poezja i opowiadania Tadeusza Różewicza.

Wojciech Pszoniak jest absolwentem PWST w Krakowie. Występował na scenach Teatru Starego w Krakowie, Teatru Narodowego w Warszawie oraz Teatru Powszechnego w Warszawie. Od 1978 roku zaczął występował we francuskich teatrach. W latach 1974-1980 był wykładowcą warszawskiej PWST. W latach 70-tych występował w kabarecie Pod Egidą. W latach 80-tych wyjechał do Francji, gdzie kontynuował karierę aktorską. W latach 90-tych – nadal grając i mieszkając nad Sekwaną – zaczął ponownie występować w polskich filmach. W Teatrze można go było oglądać m.in. w takich przedstawieniach jak: Klątwa (reż. K. Swinarski), Miłość i gniew (reż. Z. Hübner), Rewizor (reż. J. Gruza), Śmieszny staruszek (reż. S. Różewicz). Obecnie występuje w spektaklu Nasze żony we własnej reżyserii, w Teatrze Syrena w Warszawie. Na dużym ekranie wystąpił m.in. w takich filmach jak: Wesele, Ziemia obiecana, Danton, Korczak (reż. A. Wajda), Diabeł (A. Wajda), Mniejsze zło (J. Morgenstern), Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł (reż. A. Krauze), Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy (reż. J. Majewski). W 1975 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, nagrodą Ministra Kultury i Sztuki II stopnia. W 2007 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2011 roku Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Krakowskie Salony Poezji w Teatrze Muzycznym w Poznaniu organizowane są we współpracy z poznańskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Opiekę merytoryczną nad Salonem obejmuje prezes Oddziału, prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak z UAM w Poznaniu.

Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza zostało założone w 1886 roku we Lwowie. Jego zadaniem było gromadzenie, dokumentowanie i upowszechnianie materiałów dotyczących życia i twórczości Adama Mickiewicza. Dziś jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Skupia badaczy literatury, nauczycieli-polonistów, bibliotekarzy, literatów i miłośników literatury, zapewniając integrację środowiska polonistycznego. Organizuje odczyty naukowe i konferencje historycznoliterackie, wydaje „Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza”.

 

Chętnych do udziału w wydarzeniu prosimy o zgłoszenia mailowe na adres: sekretariat.zamek@bk.pan.pl;
liczba miejsc ograniczona

Zaproszenie_Krakowskie Salony Poezji_Wojciech Pszoniak