Szanowni Państwo,

Fundacja Zakłady Kórnickie

PAN Biblioteka Kórnicka

Teatr Muzyczny w Poznaniu

informuje, że ze względu na żałobę narodową termin najbliższego Krakowskiego Salonu Poezji ulega zmianie na  27. stycznia. Spotkanie odbędzie się o godzinie 17:00 w Zamku Kórnickim.

 
Opis
Realizatorzy i Obsada
 
 
 

Gościem 45. odsłony Krakowskiego Salonu Poezji będzie aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny, Artur Barciś. W programie znajdą się teksty Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego. Piosenki Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego wykona Ewa Kłosowicz, solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Artur Barciś w 1979 roku ukończył Łódzką Szkołę Filmową. Pracował w Teatrze na Targówku i Teatrze Narodowym. Od 1984 roku jest członkiem zespołu Teatru Ateneum w Warszawie. Na początku swojej kariery, w Narodowym, grał między innymi w spektaklach: Pan Tadeusz, Leśmian (interpretacje) i Śpiewnik domowy (wszystkie w reż. Adama Hanuszkiewicza). W 1983 roku występował też w słynnym spektaklu Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale w reż. Jerzego Krasowskiego. Na deskach Ateneum zadebiutował w Trans-Atlantyku w reż. Andrzeja Pawłowskiego. Obecnie można go oglądać na tamtejszej scenie w takich przedstawieniach jak: Kasta la vista w reż. Eweliny Pietrowiak, Kandyd, czyli Optymizm w reż. Adama i Macieja Wojtyszków oraz w Trans-Atlantyku w reż. Artura Tyszkiewicza. Na deskach Och-Teatru wciela się w postać Stanleya Gardenara w komediach Mayday oraz Mayday 2. Na dużym ekranie grał w wielu filmach, takich jak: Człowiek z żelaza, Wielki tydzień (oba w reż. Andrzeja Wajdy), Krótki film o zabijaniu i Dekalog (wszystkie w reż. Krzysztofa Kieślowskiego), Kawalerskie życie na obczyźnie w reż. Andrzeja Barańskiego, Pułkownik Kwiatkowski w reż. Kazimierza Kutza, Historie miłosne w reż. Jerzego Stuhra, Czuwaj w reż. Roberta Glińskiego czy Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej w reż. Marii Sadowskiej. Szerokiej publiczności znany jest Tadeusz Norek z serialu Miodowe lata oraz Arkadiusz Czerepach z Rancza. Aktor użyczał również głosu w wielu filmach dla dzieci, m.in. w Kaczych opowieściach, Iniemamocnych, Autach, Autach 2, Autach 3 i Uniwersytecie Potwornym. W 1980 roku otrzymał I nagrodę na III Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
 
Chętnych do udziału w wydarzeniu prosimy o zgłoszenia mailowe na adres: sekretariat.zamek@bk.pan.pl
Krakowskie Salony Poezji w Teatrze Muzycznym w Poznaniu organizowane są we współpracy z poznańskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Opiekę merytoryczną nad Salonem obejmuje prezes Oddziału, prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak z UAM w Poznaniu.
Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza zostało założone w 1886 roku we Lwowie. Jego zadaniem było gromadzenie, dokumentowanie i upowszechnianie materiałów dotyczących życia i twórczości Adama Mickiewicza. Dziś jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Skupia badaczy literatury, nauczycieli-polonistów, bibliotekarzy, literatów i miłośników literatury, zapewniając integrację środowiska polonistycznego. Organizuje odczyty naukowe i konferencje historycznoliterackie, wydaje „Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza”.
 
Zaproszenie na wydarzenie do pobrania w załączniku: Zaproszenie_Krakowskie Salony Poezji_Artur Barciś