Salon Poezji z Mariuszem Bonaszewski

Szanowni Państwo,

18 marca o godz. 17.00 zapraszamy na 80. odsłonę Salonu Poezji.

Tym razem w murach Zamku gościć będziemy znakomitego aktora teatralnego, filmowego i dubbingowego, Mariusza Bonaszewskiego, który przeczyta poezję Aleksandra Fredry.
Program muzyczny przygotuje Marcin Baranowski, wiolonczelista z orkiestry Teatru Muzycznego.

Osoby zainteresowane wydarzeniem proszę o kontakt z sekretariatem w Zamku, tel. 531998263 lub drogą mailową maria.hladyszewska@bk.pan.pl

Mariusz Bonaszewski w 1988 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Tuż po studiach znalazł się w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, gdzie występował do 1997 roku. Później trafił do Teatru Narodowego, w którego zespole był do 2019 roku. Od 2020 roku można go oglądać w Nowym Teatrze w Warszawie. Na przestrzeni lat współpracował także z innymi scenami: Słupskim Teatrem Dramatycznym, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem Polskim w Warszawie czy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Można go było zobaczyć w takich spektaklach jak m.in.: Bezimienne dzieło (reż. J. Englert), Kubuś Fatalista (reż. Z. Zapasiewicz), Mewa (reż. A. Domalik), Oczyszczeni i Odyseja. Historia dla Hollywood (reż. K. Warlikowski), Noc listopadowa. Sceny dramatyczne i Wesele (J. Grzegorzewski), Kosmos (reż. J. Jarocki), Lód (reż. B. Konstantin), Zbójcy (reż. M. Zadara), Idiota (reż. P. Miśkiewicz). 24 lutego 2023 roku w Nowym Teatrze odbędzie się premiera Gości Wieczerzy Pańskiej (reż. T. Fryzeł). Na dużym ekranie Mariusz Bonaszewski zadebiutował w 1987 roku w Maskaradzie (reż. J. Kijowski). Później można go było zobaczyć w filmach: Światło odbite (reż. A. Titkow), Gnoje (reż. J. Zalewski), Wrota Europy (reż. J. Wójcik), Wenecja (reż. J. J. Kolski), Matka Teresa od kotów (reż. P. Sala), Daas (reż. A. Panek), W imieniu diabła (reż. B. Sass), Bodo (reż. M. Kwieciński), Powidoki (reż. A. Wajda), Pan T. (reż. M. Krzyształowicz) czy Marzec ’68 (reż. K. Lang). Wystąpił także w serialach takich jak m.in.: Glina, Przyjaciółki, Krew z krwi, Pakt, Chyłka, W rytmie serca, Stulecie winnych. Dwukrotny laureat Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za kreacje w przedstawieniach Jerzego Jarockiego w Teatrze Narodowym: za rolę w Błądzeniu wg Gombrowicza oraz Lucyfera / Bukarego / Adwokata w Sprawie wg Słowackiego. Wyróżniony nagrodą dla najlepszego aktora drugoplanowego – za rolę Charlesa Swanna w przedstawieniu Francuzi w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego w Nowym Teatrze w Warszawie na 8. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie. W 2011 roku za rolę Henryka Kleina w filmie Daas Adriana Panka został wyróżniony na 30. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.